Ważne pytania
Czy to prawda, że gdy się modlimy przed obrazem Pana Jezusa Miłosiernego, możemy uzyskać odpust zupełny?
I tak, i nie. Ojciec Święty Jan Paweł II, za pośrednictwem Penitencjarii Apostolskiej udzielił takiej możliwości, ale związał odpust z Koronką do Miłosierdzia Bożego, a nie z dowolną modlitwą przed obrazem Jezusa Miłosiernego. Więcej, nie chodzi tu o modlitwę przed obrazem, ale o spełnienie zupełnie innego warunku. W dokumencie Penitencjarii Apostolskiej bowiem czytamy: „Odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami (a mianowicie sakramentalna spowiedź, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego) udziela się w granicach Polski wiernemu, który z duszą całkowicie wolną od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, pobożnie odmówi Koronkę do Miłosierdzia Bożego w kościele lub kaplicy wobec Najświętszego Sakramentu Eucharystii, publicznie wystawionego lub też przechowywanego w tabernakulum. Jeżeli zaś ci wierni, z powodu choroby (lub innej słusznej przyczyny) nie będą mogli wyjść z domu, ale odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego z ufnością i pragnieniem miłosierdzia dla siebie oraz gotowością okazania go innym, to pod zwykłymi warunkami również zyskują odpust zupełny z zachowaniem przepisów co do ‘mających przeszkodę’, zawartych w numerach 24 i 25 Wykazu odpustów (Enchiridion Indulgentiarum). W innych zaś okolicznościach odpust będzie cząstkowy.”
Widzimy zatem, że odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego w kościele, wobec Pana Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie, jest istotnym warunkiem uzyskania tego odpustu. W naszym kościele Koronkę do Miłosierdzia Bożego odmawiamy codziennie o godz. 15:00. Zapraszamy do wspólnej modlitwy!
Postawa przy przyjmowaniu Komunii Świętej
Jaka powinna być nasza postawa przy przyjmowaniu Komunii świętej?
Przyjmowanie Komunii świętej powinno być godne. Najpierw, przygotowujemy własne serce do spotkania z Chrystusem. Ma być ono wolne od grzechu i pełne tęsknoty. Potem, angażujemy także ciało. Wyruszamy na spotkanie Chrystusa w procesji komunijnej. Skupieni i rozmodleni, zbliżamy się, krok za krokiem w stronę ołtarza. Kiedy już jesteśmy całkiem blisko, gdy osoba nas poprzedzająca przyjmuje Komunię św., przyklękamy na jedno kolano. Osoby, które mają problem z przyklęknięciem, czynią skłon głową. Procesyjne podejście do Komunii świętej przypomina nam, że jako Kościół, wciąż jesteśmy w drodze do Pana.
Czy można by usprawnić przyjmowanie Komunii Świętej w naszym kościele?
Rzeczywiście, można i to od razu! Wystarczy zachować samemu kilka prostych zasad:
Poczekać cierpliwie w swojej ławce, aż przyjdzie moja kolej na podejście do Komunii św. (aby nie blokować innych i nie tłoczyć się niepotrzebnie w przejściu).
Ustawiać się zawsze w jednym rzędzie na wprost rozdzielającego Komunię św. (Utworzy się wówczas wolne przejście na spokojny powrót do ławek).
Nie pochodzić z boku, bo to utrudnia rozdawanie Komunii Św., grozi popchnięciem, a nawet upadkiem Hostii.
Odchodzić po przyjęciu Komunii Św. na tę samą stronę co inni, niezależnie od tego po której stronie przejścia jest moje miejsce w ławce (jeśli trzeba, zmienię stronę dopiero na wprost wejścia do swojej ławki). Jeżeli zastosujemy się do tych zasad będzie nam wszystkim łatwiej, bezpieczniej i godniej przyjmować Ciało Pańskie.
Jaki charakter ma niedziela finansowa?
Msze św. w święta kościelne, które przypadają w dni powszednie
Jak się zorientować, kiedy będą odprawiane Msze św. w święta kościelne, które przypadają w dni powszednie?
Mieliśmy z tym problem 2 lutego.
Z uwagi na świąteczny charakter dnia i duchowy pożytek wiernych, zapraszamy do naszej świątyni na Msze św. o godz.: 6.30; 8.00; 9.30; 16.00 i 19.00 w następujące dni powszednie:
2 lutego – Święto Ofiarowania Pańskiego (Gromnicznej)
19 marca – Uroczystość Świętego Józefa
Środa Popielcowa (początek Wielkiego Postu)
Święto Matki Kościoła (Poniedziałek Zielonych Świąt)
29 czerwca – Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła
2 listopada – Dzień Zaduszny
8 grudnia – Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP
Msza św. wieczorna jest zaplanowana na godz. 19.00, aby wracający z pracy mogli w niej wziąć udział.
Jeżeli któryś z dni świątecznych wypadnie w niedzielę, wówczas obowiązuje niedzielny porządek nabożeństw.
Pełny wykaz świąt i uroczystości wraz z rozkładem nabożeństw zob. www.wzgorza.diecezja.krakow.pl
Chrzestni - dlaczego zaświadczenie z parafii
Jak to jest, że aby być chrzestnym potrzebne jest jakieś zaświadczenie z parafii?
Chrzest jest sakramentem, w którym obok rodziców dziecka są obecni także rodzice chrzestni. Mogą nimi zostać wyłącznie praktykujący katolicy. Nie wystarczy być ochrzczonym, nawet bierzmowanym. Trzeba żyć według zasad wyznawanej wiary. Co to znaczy w praktyce? Jeśli np. zamieszkujesz z kimś bez ślubu, jeśli nie uczestniczysz w coniedzielnej Mszy św., jeśli nie korzystasz sam z sakramentów (pokuty, Eucharystii) nie możesz pełnić tej funkcji. Właśnie tego dotyczy zaświadczenie wydane przez parafię miejsca zamieszkania chrzestnego. To naprawdę ważne, aby wybrać właściwą osobę, której życie nie stoi w sprzeczności z Chrystusową Ewangelią, przeciwnie, jest jej wymownym świadectwem.
Podobno osoby chore na celiakię mogą otrzymać Komunię Świętą w innej formie?
Celiakia (choroba trzewna), to trwająca całe życie immunologiczna choroba o podłożu genetycznym, charakteryzująca się nietolerancją glutenu, białka zapasowego zawartego w zbożach. Toksycznie działający gluten prowadzi do zaniku kosmków jelita cienkiego, maleńkich wypustek błony śluzowej, które zwiększają jego powierzchnię i są odpowiedzialne za wchłanianie składników odżywczych. W efekcie wchłanianie pokarmu jest upośledzone. Jedyną metodą leczenia celiakii jest stosowanie przez całe życie ścisłej diety bezglutenowej.
Msza św. w innym kraju
Jedziemy z rodziną na wakacje zagranicę. Co zrobić w niedzielę, gdy w pobliżu nie będzie Mszy św. po polsku?
Trudno sobie wyobrazić, aby wyjazd zagraniczny miał nam zagwarantować możliwość uczestniczenia we Mszy św. w języku polskim. Taka możliwość pojawia się zwykle w skupisku Polaków mieszkających zagranicą od lat. Zapewne więc weźmiemy udział we Mszy św. sprawowanej w języku mieszkańców danego kraju. Skoro każda Msza św. składa się z tych samych elementów, zatem nawet bez znajomości obcego języka można w niej naprawdę świadomie uczestniczyć. Ważne jest, aby zaplanować Eucharystię w każdą niedzielę.
Dla tych, którzy pragną przed wyjazdem poszukać Mszy św. po polsku zagranicą, polecam stronę Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego z wykazem ponad 1500 takich miejsc w świecie: www.tchr.org.
Jaki jest sens zmian, które wprowadziliśmy w naszym kościele?
Zauważyliśmy, że na ścianie plebanii ktoś namalował obraz Pana Jezusa Miłosiernego. Czy nie wystarczy nam obraz w kościele?
Jak dobrze przeżyć Adwent i Boże Narodzenie? Jak zaplanować swoją spowiedź przed świętami Bożego Narodzenia?
W dobrym przeżyciu Adwentu i Bożego Narodzenia wzorem jest Maryja, która przygotowała swoją duszę na spotkanie z Chrystusem. Nie będzie w tym roku rekolekcji adwentowych w kościele, ale mamy możliwość uczestniczenia w niecodziennych 33-dniowych rekolekcjach www.oddanie33.pl, które rozpoczynają się dzisiaj. Są to rekolekcje, które przygotowują nas do oddania się Jezusowi przez Maryję. Zapraszamy w Adwencie na Roraty o godz. 6:30, a dla tych, którzy nie mogą przyjść do kościoła na codzienną transmisję Mszy św. roratniej www.malygosc.pl.
Jak wiecie, ze względu na obowiązujące przepisy sanitarne podczas epidemii, w nabożeństwie w naszym kościele może uczestniczyć 56 osób. Jak skorzystać z sakramentu pokuty w tej sytuacji? Planując wszystko wcześniej! Księża spowiadają w Adwencie codziennie w dni powszednie pół godziny przed Mszą św. oraz podczas Mszy św., aby wydłużyć czas spowiedzi. Natomiast w niedzielę spowiadamy na każdej Mszy św. (2 księży). Nie odkładaj spowiedzi na czas przedświąteczny, ale zaplanuj ją wcześniej i skorzystaj, gdy jesteś w kościele. Do naszych chorych i starszych pozostających w domach, udamy się z Komunią św. świąteczną przedpołudniem w sobotę 19 grudnia, a do Grębałowa w piątek 18 grudnia. Prosimy opiekunów, aby osoby te zgłosić wcześniej w zakrystii lub kancelarii parafialnej. Błogosławionego Adwentu!
Ks. Jan Abrahamowicz, proboszcz
Mam świecę wigilijną z ubiegłego roku, czy muszę znowu kupić nową?
Co zrobić ze świecą, która pozostała z ubiegłego roku? – pytacie. Można ją zanieść na cmentarz i zaświecić na grobie bliskich. Niech będzie przedłużeniem naszej modlitwy i pamięci o nich.”
Czym się różnią opłatki kupione w markecie u "aniołka" od tych, które w Adwencie rozprowadza się w kościele?
W kościele, przeciwnie. Opłatki, które możemy otrzymać w zakrystii zostały pobłogosławione, jako opłatki wigilijne.
Organoleptycznie nie widać różnicy w smaku, ale religijny sens pobłogosławionego opłatka pozostaje zupełnie inny.